Dresuarlar

Dekorasyonda yenilik: Dresuar
Dresuarlar son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Mobilyalarınızla veya mekanın genel tarzıyla bütünlük arzetmesine de gerek yok. Dresuar dekorasyonunda özgür seçimler yapabilirsiniz. Gayet modern bir salon takımıyla birlikte vintage ya da avangard bir dresuar kullanmanız mümkündür. Peki dreasuar nedir, dresuar ile evinizi nasıl dekore edersiniz?

Dresuar Nedir ?
Günlük hayatta çok fazla duyulmayan mobilya isimlerinden bir olan dresuar kelimesi dilimize Fransızca’dan geçen sözcüklerden birisidir. Dresuar adı verilen mobilya ise, evlerin özellikle giriş adı verilen antre kısımlarında kullanılan, düz ayaklı olan ve çoğunlukla çok işlevli bir sehpaya benzeyen bir mobilya türüdür.

Dresuar çeşitlerinin en yaygın kullanım alanı antreler olmakla birlikte, daha bir çok yerde işlevselliği ve pratikliği ile kullanıma uygun bir mobilya çeşididir. Orijinal tasarımlara sadık kalınarak çalışılan modellerde eni dar, genişliği uzun, yüzeyi ise düz bir mobilya çeşididir. Dresuarlar en yaygın olarak kullanıldıkları antrelerde genelde evden çıkarken son bir kez kontrol edilmek istenen eşyaları barındırırlar. Anahtarlar, cep telefonları, varsa sabit telefonlar, gazeteler, hatta cüzdanınız ve çantanız gibi kişisel eşyalarınızı da üzerine koyabileceğiniz kullanışlı yüzeyler olarak tasarlanmışlardır.

Dresuar ile ev nasıl dekore edilir?
Genelde salonda giriş kısımda ya da antrede kullandığımız dresuarlar için farklı dekorasyon stilleri mevcut. Mesela simetri seven bir yapınız varsa aldığınız aksesuarları simetrik bir şekilde yerleştirebilirsiniz. 2 tane abajur, 2 tane mum, 2 tane vazo vs… Simetrik yerleşim aslında en basitidir, çok fazla düşünmenizi gerektirmez ve genel olarak oldukça güzel sonuçlar alırsınız. 

Asimetrik yerleşim de oldukça kolaydır denebilir. Gözü yormayacak uzunlukta ve birbiriyle bütünlük sağlayacak şekilde dekoratif aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz. Renk tonlamalarında baskın rengi tek bir tarafa vermek yerine dresuarın geneline yayarsanız oldukça soft bir görüntü elde etmiş olursunuz. 

Salon ve yemek odası için…
Salon, yemek odası gibi yerlerde kullanılmak üzere tercih edilen dresuarlar genellikle çekmeceli olurlar. İçlerindeki yemek takımlarını veya kristal bardakları tozdan korunması için konuldukları bu çekmecelerde bulabilirsiniz.

Mutfak için
Mutfaklarda, yatak odalarında, salon ve yemek odalarında kullanılan dresuar çeşitleri oldukça kullanışlı oldukları için halen tercih edilmektedirler. Hemen hemen evin her alanında kullanabilme imkanı olan bu mobilya, “Acaba bu odada ne eksik” sorunuza da yanıt olabilir.

 

Objelere önem verin,

Aynalar, tablolar, çerçeveler dresuarın arkasındaki duvara en çok yakışan objelerdir. Aile fotoğraflarının yer aldığı irili ufaklı çerçevelerden hazırlanmış bir kolaj, şık bir ayna ya da tablo fazlasıyla etkili bir görünüm sağlar. 

 

Dresuar seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Uzun ayaklı seçmeye özen gösterin 

-Sizin için en doğru dresuar modelini seçerken genellikle uzun ayaklı modellere yönelmeniz daha yararlı olacaktır. Bu modellerde ki dresuarlar genellikle çok daha kullanışlı olmaktadır. Çünkü yüzeyine ulaşılması oldukça kolay olmakla birlikte, aynı zamanda yerden çocuklarınızın ya da evcil hayvanlarınızın kolaylıkla ulaşamayacağı bir yükseklikte olması evin düzenini sağlamanıza yardımcı olacaktır. 

  • -Dresuar modelleri, daha önce sözü edildiği üzere uzunca bir süredir evlerde yerlerini almaktadır. Bu yüzden, piyasadaki dresuar çeşitlerine klasik modeller hakimdir. Piyasaya hâkim olan bu klasik modeller, ham madde olarak genellikle ahşap kullanılarak tasarlanmaktadır. Bu işlemden sonra, üzerinde yapılan uygulamalar ile farklı farklı biçimlere dönüşmektedir.
  • -Mobilya seçimi konusunda daha çok klasik bir tarz benimsemiş kişiler için dresuar oldukça iyi bir seçenektir. Dresuarlar oymalı modellerle klasik mekanlar için idealdir, fakat spor ve modern tasarımları da bulunmaktadır. Aynalı ve varaklı modelleri ise ihtişamı seven ve evlerinde bu gösterişi yaşamak isteyen kişiler için oldukça idealdir.
  • -Görsel bakımdan da diğer mobilyaların yanında bir bütünlük sağlanmak konusunda da bir o kadar yardımcı olmaktadır.

Dresuar çeşitleri, daha önce de belirtildiği gibi hangi odada kullanılırsa kullanılsınlar toplayıcı özelliğe sahip oldukları için, aslında metrekare olarak küçük olan evlerin de oldukça işlevsel bir şekilde kullanılabilmeleri için gereklidirler. Çünkü, belirli bir yerleri olmayan eşyaların yeri tam da dresuardır. Böylece, eviniz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olursa olsun, hem aranan eşyaların kolay bulunması hem de evinizin tertipli ve düzenli görünmesi açısından faydalıdırlar.